המדריך המקיף לרכישת ביטוח דירה

אצל כל משפחה בישראל, עיקר הרכוש מסתכם בדירה ( במידה ורכשו כזו ) ובתכולתה. אי לכך, במרבית בתי האב בישראל דואגים לבטח את המבנה ואת ה תכולה מבעוד מועד בפוליסות ביטוח ייעודיות. ביטוחי הדירות מהווים כיום כ9.5 % מסך כל הפוליסות אשר משווקות על ידי חברות הביטוח. פחות משני אחוזים מכלל ביטוחי הדירות הם ביטוחי משכנתאות.

מהו בעצם ביטוח הדירה?

ביטוח הדירה מתחלק למספר קטגוריות עיקריות, אך המטרה היא משותפת לכולן- סיוע לבעל הבית במקרים בהם ישנם נזקים למבנה הדירה שבבעלותו. הנזקים יכולים לקרות כתוצאה מפריצה לדירה, שריפה, נזקי מים וצנרת ועוד. שתי הקטגוריות העיקריות בביטוח הדירה הן ביטוח מבנה וביטוח תכולה. ניתן לרכוש כל אחת מהן בנפרד, או תחת מעטפת כוללת של ביטוח דירה מקיף.

ביטוח תכולה

ביטוח תכולת דירה מעניק לבעל הנכס הגנות ביטוחיות בעקבות נזקים אשר נגרמו לרכוש שהוגדר כחלק מהדירה. כדוגמא- איבוד רכוש בעקבות פריצה, או פגיעה במוצרים בעקבות נזקים חיצוניים כגון שטפונות, שריפות וכו'. מעבר להגנה שהוא מספק, ביטוח הדירה מספק גם מנגנון הרגעה פסיכולוגי לבעל הדירה, שכן, בעת מקרה ביטוחי, הוא יכול לדעת כי יש מי שידאג לו. פוליסת הביטוח כוללת בתוכה גם אחריות כלפי צד ג'. יש לזכור כי זוהי חובתו של כל בעל דירה לספק אחריות כלפי כל מי שמגיע אל ביתו.

ביטוח מבנה

הבית של כל אחד מאיתנו- חשוף לנזקים. אסונות מפגעי מזג אוויר, ואפילו אסונות בתוך הבית עלולים לפגוע כמעט בכל אחד מאיתנו. ביטוח המבנה הינו פוליסת הביטוח הייחידה שנועדה לספק לבעל נכס ( ואף המתגוררים בתוכו ) מעטפת של הגנה בעת הצורך. לדוגמא- בעיות צנרת, פיצוץ בלון גז, נזקי טבע למיניהם, שטפונות וכו'. מומלץ לבדוק אצל חברת הביטוח האם הביטוח כולל גם כיסויים כנגד נזקים של רעידות אדמה.

בדומה לשאר ענפי הביטוח- גם בתחום ביטוח הדירה ניתן להרחיב כל פוליסה ולהתאים לה שורה ארוכה של הרחבות ותוספות ייעודיות. למשל, במידה והנכם עובדים במשק בית, ניתן להוסיף לפוליסת הביטוח גם הרחב ביטוח מעבידים. בנוסף, רצוי לדעת כי חברות הביטוח מספקות ביטוחי דירות בהתאם למיקום הגיאוגרפי של דירתכם, ולכן המחירים של דירה 4 חדרים בשכונה מסויימת, יהיו שונים ממחירים של דירת 4 חדרים זהה בשכונה אחרת. כמו כן, יש חשיבות גם למיקום הדירה בבניין ( איזו קומה ).

שירותי ערך מוסף

ניתן להוסיף הגנות וכיסויים בכל פוליסה ולהיות מוגנים אפילו עוד יותר. בחלק מחברות הביטוח מתאפשר להוסיף כיסוי כנגד הוצאות על שירותים של בעלי מקצוע במידה ויש נזק, כיסויים כנגד שירות חלופית במידה והנכס אינו ראוי למגורים, כיסויים כנגד שרותי שמאות ועוד. אך שימו לב לכך- כאשר רוכשים פוליסת ביטוח דירה יש לשים את הדעת גם על החריגים שבפוליסה, אשר עלולים למנוע כיסוי ביטוחי בעתיד, כדוגמא- במידה ובבית מתנהל עסק פרטי- פולית הביטוח אינה תהיה תקפה על איזור שאינו הוגדר מראש כחלק מהבית המשמש למגורים. בנוסף, הפוליסה כוללת בתוכה גם התייחסות לסיטואציות בהן הדיירים המתגוררים בידרה אינן נמצאים בה תקופה ממושכת. יש לבדוק היטב תמיד את פוליסת הביטוח ולהכיר את כל הפרמטרים הרלוונטיים שמרכיבים את הפוליסה למעטפת ביטחון כוללת.

לסיכומו של עניין- אל תחששו מכל הפרוצדורות הבירוקרטיות של ביטוח הדירה- ברגע האמת, כאשר תזדקקו לו- הוא יוכל להציל אתכם והוא יהיה ההבדל בין מפח נפש לבין שלווה ורוגע.

 

תחת קטגוריית: • ביטוח תכולה   

קצת על המחבר:RSSתגובות (0)

מעקב קישורים חוזרים

השאר תגובה
אם תרצה תמונה שתפורסם עם התגובה, לך לגראואטר.