אשליה בחשבון הבנק של העסק

 

אם רואה החשבון מציק ומנסה להסביר שהעסק שלכם מפסיד כספים, אפילו שבמפורש הינכם רואים יתרות בחשבון הבנק, אתם בוודאי כבר מהרהרים במחשבה להחליף את רואה החשבון; יחד עם זאת, זו אולי ההזדמנות להודות לו על שירותיו המקיפים?

ייתכן מאוד שרואה החשבון צודק. ייתכן והעסק שלכם מפסיד, אפילו שישנה יתרה חיובית בחשבון. עם הזמן, הצטברות ההפסדים תביא למעבר ליתרה שלילית. איך קורה המצב בו עסק נמצא בתהליך התדרדרות והפסדים, וחשבון הבנק אינו מראה זאת כלל?

איך זה קורה?

כיצד לא מתבטא מצבו של העסק בצורה ישירה בחשבון הבנק? התשובה ברורה.

אם לדוגמא, מוכר עסק מסויים חולצות מודפסות. חולצה עם הדפס מסויים עולה 100 ש"ח לעסק, אך בעל העסק מחליט למכרה בהפסד, ב-80 ש"ח לחולצה. אם כן, חשבון הבנק של העסק מחוייב ב-100 ש"ח, בשעה שמרוויח 80 ש"ח, ולא כך הם פני הדברים בהיבט של חשבון הבנק; למראית עין נכנס סכום של 80 ש"ח לחשבון הבנק, שיחוייב ב-100 ש"ח מהספקים בנקודה מסויימת בעתיד.

במצב כזה ניתן לראות את החשבון ביתרה של 80 ש"ח על כל חולצה שנקנתה במחיר המוזל, אך עוד לא נראה החיוב על סך 100 ש"ח.

בתמונה הרחבה, ההכנסות מגיעות לחשבון הבנק הרבה לפני החיוב; דבר זה נותן אשלייה מסויימת לגביי מצבו הכלכלי של העסק, שאיננה מדוייקת כלל ועיקר. אשראי התקבולים המהיר מציב את החשבון במצב של רווח שלעיתים אינו מתאים למציאות ואשר עשויה להתברר בהמשך כמציאות של הפסדים.

מי בסכנה?

ישנם גם מקרי קיצון של עסקים, שאשראי התקבולים שלהם הוא מיידי, ואשראי התשלומים שלהם קבוע ומאוחר. במקרים כאלו, יהיה חשבון הבנק במצב של יתרה גבוהה מאד, עד שלב התשלומים, וקשה יהיה לזהות שהעסק בהפסד כה גדול.

עסקים בהם אשראי התשלומים הוא קבוע ומאוחר, ואשראי התקבולים מיידי בצורה קיצונית יחסית הם נפוצים: בתי קפה, מסעדות, מכולות. עסקים עם חובות מאוחרים או תשלומים קבועים ומאוחרים אשר מוכרים לקהל לקוחות פרטי המשלם במזומן, או באשראי רגיל ללא תשלומים, מכירים את התסריט היטב על בשרם.

אך לא רק עסקים עם נתונים קיצוניים כאלו נמצאים בסכנה מן האשליה של חשבון הבנק, גם עסקים "לא בריאים": עסקים שאינם עורכים בדיקות תקופתיות מעמיקות ויסודיות עלולים להזניח את ההפסדים ולא להבחין בהם עד שכבר מאוחר מדי.

עסקים באשר הם חייבים להקפיד לערוך בדיקות תקופתיות, ובכל מקרה, להימנע מלפול במלכודת האשליה של חשבון הבנק. ניתן להכיר את פניו הרבים של חשבון הבנק העסקי בקורסים רלוונטיים במכללות ובמוסדות אקדמיים. הדרך הטובה ביותר להלחם בסכנות האורבות לעסק הוא באמצעות ידע ותכנון מראש.

המאמר באדיבות אופק בר – ייעוץ עסקי.

תחת קטגוריית: • השוואת מחירים   

קצת על המחבר:RSSתגובות (0)

מעקב קישורים חוזרים

השאר תגובה
אם תרצה תמונה שתפורסם עם התגובה, לך לגראואטר.