ביטוח חיים למשכנתא

שוק הנדל"ן בארץ עבר שינוים רבים בעשור האחרון שהשפיעו על הנדל"ן בישראל. מתחילת אמצע העשור חלה עלייה חדה במחירי הנדל"ן ללא הפסקה. השוק נהנה מביקושים רבים – של מקומיים ושל זרים שהכניסו אנרגיה רבה וכסף לתחום ובכך גרמו בין השאר לעליית מחירים. כמובן שהיו אירועים נוספים שתרמו למגמה – סביבת ריבית נמוכה, עליות בבורסות בעולם, עליית שוק הנדל"ן בארה"ב ועוד.

שיוני חושב שהשפיע על השוק המקומי היה בתחום המשכנתאות. הריבית הנמוכה תדלקה את שוק הנדל"ן ותקרת הלוואה גבוהה אפשרו לרבים לקחת משכנתא עם הון עצמי נמוך מאוד, כאשר כנגזרת חלה עלייה משמעותית בהלוואות  משכנתא לצורך לקיחת משכנתא.

ביטוח משכנתאות היו בעבר בטיפול הבלעדי של הבנק למשכנתא שבו לווה המשכנתא לקח את ההלוואה. במשך עשרות שנים ללקוחות כמעט ולא הייתה אפשרות לרכוש ביטוח חיצוני ולא דרך הבנק. אבל חל שינוי מהותי כחלק מרפורמות רבות שחלו בשוק ושוק ביטוח המשכנתאות נפתח.

מהו ביטוח משכנתא?
ביטוח משכנתא הוא ביטוח חובה שמיועד עבור אילו שמבקשים לקבל הלוואת משכנתא מהבנק. הביטוח אינו מיועד לכסות נזקים בגין הרכוש של בעל הנכס אלא מיועד עבור הבנק בלבד. הלוואות משכנתא הן הלוואות גדולות מאוד והבנק חייב לכסות את עצמו במקרה בו לווה המשכנתא אינו יוכל להחזיר את חובו מסיבות חיצוניות שונות ורבות ובדיוק בשביל זה הבנק מחייב את לווה המשכנתא לרכוש ביטוח משכנתא.

ביטוח משכנתא מחולק לשני ביטוחים:
ביטוח חיים למשכנתא – ביטוח שמכסה את הלוואת המשכנתא באם אחד מלווי המשכנתא הולך לעולמו אין אפשרות להשלים את הלוואת המשכנתא. אין מדובר בביטוח שמעניק כיסוי פיצוי לבעל הנכס ולבעל המשכנתא כביטוח חיים פרטי אלא רק עבור הבנק שנתן את הלוואת המשכנתא. נקודה חשובה – מאחר והלוואת המשכנתא נלקחת בדרך כלל לטווח ארוך במיוחד של כמה עשרות שנים, הביטוח ילווה אותך במהלך אותם שנים לכן למחיר הביטוח יש חשיבות מכרעת בהוצאות שלך על נפי עשרות שנים. כלל פיננסי אומר שככל שתקופת ההחזר ארוכה יותר, לכל שינוי במחיר או בתשואת הנכס תהיה השפעה אדירה על התשלום הנצבר לאורך זמן לכן פערים  במחיר של ביטוח המשכנתא החודשי יכולים להצטבר על פני תקופת ההלוואה ועשרות אלפי שח.

בנוסף, חובה גם להשוואת את הפוליסות השונות שמציעות חברות הביטוח מאחר והבדלים קטנים בתקנון הפוליסה יכולים לגרום לאי כיסוי במקרים מסוימים ולנזקים כלכליים אדירים..

לסיכום, ביטוח משכנתא הוא חלק בלתי נפרד מתהליך קבלת משכנתא וכל עוד יש לך משכנתא, תיהיה חייב לרכוש ביטוח זה. הביטוח צמוד לתקופת החזר המשכנתא לכן נרכש בדומה למשכנתא עלפני עשרות שנים. דווקא בגלל זה מומלץ להשוואת היטב את הפוליסות השונות ואת המחירים השונים על מנת להשיג מקסימום של חיסכון לאורך זמן.

תחת קטגוריית: • ביטוח חיים   

קצת על המחבר:RSSתגובות (0)

מעקב קישורים חוזרים

השאר תגובה
אם תרצה תמונה שתפורסם עם התגובה, לך לגראואטר.