ביטוח נסיעות

חוק ביטוח בריאות חובה, אשר משמש כל תושב בארץ ישראל,  אינו תקף גם כאשר אנו שוהים בחו"ל. כלומר,  בזמן חופשה מחוץ לארץ קופות החולים אינן מבטחות אותנו. על כן, חשוב ביותר טרם היציאה מהארץ לדאוג לביטוח נסיעות מתאים, כפי שיפורט בהמשך, למשך כל התקופה.
חברות הביטוח השונות מציעות מגוון רחב של תכניות ביטוח נסיעות כדי להתאים עד כמה שניתן לסוג החופשה/ טיול המתוכנן/נת.

לפני רכישת הביטוח יש לוודא בדיוק מה כוללת הפוליסה ואיזה מסגרות היא מכסה, זאת מפני שישנה גמישות בחבילת הביטוח הניתנת לבחירת הלקוח. חשוב להתאים את אופי הביטוח לאופי הטיול.

לרוב, ישנן כמה חבילות בסיסיות אשר מוצעות ע"י חברות הביטוח:

  • ביטוח נסיעות אישי לנוסע – מותאמת ללקוח לפי הרחבים שהוא בוחר בהתאם לאופי הטיול.
  • ביטוח נסיעות למשפחה – כאשר משפחה יוצאת לטיול, חברות הביטוח מציעות חבילות מוזלות לרכישת ביטוח לכל המשפחה. בדרך כלל, תהיה הנחה מסוימת לילדים במשפחה.
  • ביטוח נסיעות לתרמילאים – זוהי חבילה מיוחדת המיועדת ללקוחות השוהים זמן ממושך בחו"ל. חבילה זו מאפשרת הוזלה של הרחבים מסוימים לביטוח, כמו הרחב של ביטוח ספורט אתגרי וספורט חורף.

את החבילות הבסיסיות של ביטוח נסיעות ניתן להרחיב בהתאם לסוג הטיול:

  • הרחב ספורט אתגרי – בטיולים בהם מתוכננים פעילויות אתגריות כגון: רפטינג, טיפוס צוקים, סנפלינג וכד', מומלץ לרכוש  חבילה מסוג זה אשר תכסה מקרים של פגיעות ונזקים שנגרמו כתוצאה מהפעילות.
  • הרחב ספורט חורף – מכסה פגיעות או נזק הנגרם כתוצאה מפעילות ספורט חורפית כגון סקי.
  • הרחב הריון – גם לנשים בהריון ישנו ביטוח מיוחד הדואג למקרים בהם יש בעיות בזמן ההיריון. לפני רכישת ביטוח מסוג זה יש לקרוא היטב את הפוליסה, זאת מכיוון שביטוח מסוג זה לא מכסה את כל המקרים, לדוגמא אישה שגילה מעל 40 ברוב חברות הביטוח לא תוכל להיות מבוטחת.
  • הרחב של איתור וחילוץ – במקרים בהם אבד קשר עם בן משפחה השוהה בחו"ל וקיים חשש לגבי מצבו, הרחב זה מאפשר הטסה של משלחת לחיפושו יחד עם ציוד להצלה.
  • הרחב ילדים – נותן כיסוי לטיסה חזרה לארץ  לילדים אשר טסו עם הוריהם לחו"ל ועקב מצב בריאותי של ההורים, לא יכלו לחזור עמם ארצה.

לפני רכישת ביטוח הנסיעות מומלץ לבצע השוואת מחירים מקיפה בין כל חברות הביטוח. כיום, האינטרנט מהווה כלי פשוט, אמין ויעיל לביצוע משימה זו. בלחיצת כפתור פשוטה ניתן לקבל הצעות שונות מחברות שונות. בנוסף ברוב האתרים יהיה ניתן להשאיר מספר פרטים, וביניהם מספר טלפון, ונציג שירות של החברה יחזור עם הצעה משתלמת. גם בעת הרכישה מומלץ לעשות זאת דרך האינטרנט, שכן בדרך זו ניתן לחסוך כסף על ידי כך שאין צורך לשלם עמלות לסוכנים השונים.

לסיכום, רכישת ביטוח נסיעות הינה חיונית לנופש בחו"ל כשם שכרטיס טיסה. במקרה הצורך היא יכולה להציל חיים. חשוב לעבור על תנאי הפוליסה ולהיות מודעים לכיסויים השונים שלה.