ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא נחשב לתנאי סף לקבלת משכנתאות בכל אחד מהבנקים השונים ומטרתו העיקרית היא להבטיח את החזרת ההלוואה לבנק גם במקרים בהם נגרם נזק למבנה וגם במקרים של מות המבוטח.

שני ביטוחים שונים לחלוטין

ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים שונים, הראשון הוא ביטוח מבנה והשני ביטוח חייו של הלווה. ייעודו העיקרי של ביטוח משכנתא הוא כאמור להבטיח כי המשכנתא תפרע והבנק יקבל את המגיע לו במקרה של נזק לנכס (המבנה) או  לחלופין במקרה של מות הלווה, שהרי אז לא יוכל לתבוע הבנק את החזר ההלוואה מאיש.

ביטוח החיים

סעיף החיים של ביטוח משכנתא הוא כאמור אחד מהדרכים של הבנק המלווה להבטיח במאת האחוזים, כי המשכנתא תפרע גם במקרים של מות הלווה, בשלב זה חשוב מאוד להדגיש כי במקרה של מוות כנ"ל כספי הביטוח יועברו לבנק לכיסוי חוב המשכנתא ועל כן ביטוח משכנתא אינו מהווה בשום צורה תחליף לפוליסת ביטוח חיים פרטי. באופן טבעי דורש הבנק כי סכום הפיצוי של הביטוח יהיה שווה ערך למשכנתא.

ביטוח המבנה

ביטוח הנכס נועד לשני מצבים עיקריים: הראשון הוא שמירה של תקינותו ושלמותו של הנכס שבגינו נלקחה המשכנתא או לחלופין לפרוע את המשכנתא במידה ולמבנה נגרם נזק טוטלי. ביטוח הנכס צריך להיות בסכום כיסוי המחושב לפי עלויות בניית הנכס לפי פרמטרים מסוימים ושונה במהותו ממחיר השוק של הנכס. סכום הביטוח הנדרש, מושפע באופן ישיר על ידי פרטים כמו סוג הנכס וגודלו.

היכן רוכשים ביטוח משכנתא?

בעבר נהוג היה כי ביטוח משכנתא נרכש דרך הבנק המלווה. ההיגיון של כל אחד מאיתנו אומר שמכיוון שהבנקים הם גופים גדולים, מחירי פוליסות שנרכשות דרכם אמורות להיות זולות יותר אף בפועל לא כך הדבר. מסקירה והשוואה בין מחירי הפוליסות שמכרו הבנקים למחירי פוליסות זהות שנרכשות באופן עצמאי מול חברות הביטוח, עולה כי מחיר פוליסת ביטוח משכנתא דרך הבנקים נוטה להיות גבוה יותר בצורה דרסטית. בתחילה עלולים להראות פערי המחירים בין שתי הפוליסות כזניחים, אך לאחר 20 או 30 שנים (כל אורך המשכנתא) מצטברים סכומים אלו לסכומי עתק של עשרות אלפי שקלים ועל כן חשוב מאוד לערוך סקר שוק נרחב ומקיף טרם רכישת ביטוח משכנתא.

יתרונותיו של ביטוח משכנתא ללווה

על אף שעיקר ייעודו של ביטוח משכנתא הוא פריעת החוב מול בנק, נושא בחובו ביטוח זה יתרונות רבים גם ללווה. בראש ובראשונה מבטיח ביטוח משכנתא כי במקרים בהם נפטר הלווה, יישאר הנכס בבעלות המשפחה או היורשים ולא יאבד. כמו כן סעיפי הכיסוי של ביטוח הנכס כוללים כיסוי לנזקי צנרת ומים, נזקי רעידות אדמה, נזקי אקלים, נזקי שריפות וכן נזקים לצמודי מבנה (דלתות, חלונות, משטחי שיש, אסלות, כיורים, אמבטיות וכיו"ב), שמהווים יתרון משמעותי גם בעבור הלווה במהלך חייו בנכס.

מידע נוסף: רואה חשבון

כמו כן ניתן לקרוא מידע חיוני באתר ביטוח חיים למשכנתא