ביטוח דירה

ביטוח דירה איננו מחויב בחוק (כמו ביטוח רכב חובה או ביטוח בריאות ממלכתי), אך הוא בהחלט חשוב ונחוץ במידה רבה ואין לזלזל בו. ביטוח דירה יגן על המבוטח מפני כל נזק שייגרם לדירה, למבנה עצמו או לרכוש בתוך הדירה (בהתאם לרכיבי הפוליסה).

פוליסת ביטוח דירה מתחלקת לשני חלקים עיקריים:

ביטוח מבנה:

מכסה מפני נזקים העלולים להיגרם למבנה הדירה או הבית של בעל הפוליסה. הביטוח כולל בתוכו נזק לדלתות, לחלונות, לתקרה, לרצפה, לגג, לקירות וכד', וכן לחלקים הצמודים לבניין כמו מרפסות, מחסן, צנרת וכד'. הכיסוי הוא מפני מספר רב של מקרים, לדוגמא תופעות טבע חריגות כמו פגיעת ברק, שריפה, התפוצצות, נזקי סערה וכו'.

למעשה הכיסוי כולל החזר כספי על הנזק הישיר הנגרם ובנוסף פיצוי כספי על ההוצאות הכספיות הנלוות למקרים אלו, כמו תשלום לאדריכלים, עלויות שמאים, מהנדסים, יועצים קבלנים וכד'. פוליסה זו אינה כוללת בתוכה כיסוי לנזק לרכוש הנמצא בתוך הדירה וכמו כן אינה כוללת כיסוי לנזק לשטחים חיצוניים כגון גינה, בריכה וכד'. על מנת לשלב הרחבות אלו יש לרכוש אותן בנפרד או כתוספת לביטוח המבנה.

ביטוח תכולה:

ביטוח זה כשמו כן הוא, מכסה את התכולה הנמצאת בתוך המבנה. גם ביטוח זה מכסה מפני שלל סכנות כמו שריפה, פריצה, גניבה, שוד, שיטפון, תופעות טבע כגון ברק ומקרים נוספים. תחת ביטוח זה נכנס גם ביטוח צד ג'. לאחר רכישת הביטוח, תתקיים פגישה עם שמאי אשר יגיע לבית הלקוח ויעריך את שווי החפצים שנמצאים בביתו, כולל תכשיטים, נשק, רהיטים וכו'. חשוב ברכישת חפצים חדשים בהמשך ליידע את חברת הביטוח בכך.

דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שאין הביטוח מכסה במקרה של גניבת כסף מזומן. בנוסף לכיסויי מפני נזק לחפצים הנמצאים בתוך הדירה, הביטוח כולל בתוכו: אחריות כלפי צד שלישי, כיסוי אחריות מעבידים לעובדי משק בית ולחפציהם, כיסוי לחפצים אישיים הנמצאים מחוץ לדירה (כמפורט בחוזה של כל חברה), כיסוי לנזק תאונתי מסיבה חיצונית שיגרם למכשיר טלוויזיה, מחשב ומערכות קול.

ניתן לרכוש כל אחד מסוגי הביטוח בנפרד או במשולב לפי הצרכים האינדיבידואלים של המבוטח.

מתי מומלץ לרכוש פוליסת ביטוח דירה?

  • כאשר בוצעה רכישה של דירה אותה מעוניינים לבטח.
  • כאשר על פי חוזה שכירות ניתנה הבטחה לביטוח הדירה.
  • כאשר על פי חוזה השכירות ישנה הבטחה לאחריות לשמירה על הדירה ועל חפציה ולנזקים העלולים להיגרם.

לסיכום, לפני רכישת ביטוח דירה חשוב לבצע השוואת מחירים מקיפה בין כל חברות הביטוח השונות המציעות ביטוח דירה. מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע אשר מכיר את הסעיפים השונים. בימינו, האינטרנט מהווה כלי פשוט, יעיל ואמין למשימת השוואת המחירים. בלחיצת כפתור פשוטה ניתן לקבל את כל ההצעות הקיימות כיום מהחברות השונות. בנוסף ניתן ברוב האתרים להשאיר מספר פרטים ונציג שירות של אותה החברה יחזור עם הצעת מחיר ופרטים נוספים.